Agro Haber Girişi : 21 Temmuz 2022 12:16

İlk yerli kara mürver şurubunu SAMBUÇEM üretti

Ekstraksyon Bezmialem Üniversitesi Fitoterapi Merkezi ile işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir.
İlk yerli kara mürver şurubunu SAMBUÇEM üretti

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Aromatik bitki üretimi ve Ar-Ge çalışmalarının gerçekleştirildiği BAÇEM’de üretimi yapılan; kara mürver ve ekinezyalardan elde edilerek üretilen SAMBUÇEM, Türkiye’nin ilk yerli kara mürver şurubu olarak satışa sunuldu. 

haber arası detay

 

Geçtiğimiz haftalarda dünyada ilk ve tek olan Aromaterapi Festivali’ne 3. kez ev sahipliği yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği noktasında Türkiye’nin önde gelen saygın kuruluşları arasında yer alıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın önderliğinde, şehri aromatik bitki üssü haline getirecek çalışmaların yapıldığı Burhaniye’de faaliyet gösteren Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM); bir yandan tarımsal faaliyetler ve aromatik bitki konusunda üreticilere eğitimler veriyor diğer yandan da kendi ürettiği bitkilerle yeni ürünler ortaya çıkarmak için Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştiriyor. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Balıkesir’i ilaç sanayinde ve kozmetik sektöründe lider yapacak adımlar atan BAÇEM, çelikleme yönetimiyle doğadan çoğaltarak 5 yıl önce kurduğu Türkiye’nin ilk kapama mürver bahçesinden ürettiği ürünlerle yine bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk yerli kara mürver şurubu olan SAMBUÇEM’i piyasaya sürdü. Antioksidan açısından zengin ve bağışıklığı güçlendirmek için en çok tercih edilen besinler arasında yer alan kara mürverin üretimini büyük bir özenle gerçekleştiren BAÇEM; SAMBUÇEM’i, Bezmialem Üniversitesi Fitoterapi Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirdiği çalışmanın sonucunda elde etti. 

DOĞRU ZAMANDA HASAT EDİLEREK UYGUN KOŞULLARDA HAZIRLANDI

İçeriğinde kansere yakalanma riskini azaltan, kalp ve karaciğer için detoks etkisi yaratan antosiyanin açısından zengin olan kara mürverin yanı sıra; ekinezya kökü ve çiçeğinin herba aksamı kullanılan SAMBUÇEM adını da kara mürverin cins adı Sambucus’un Sambu’su ile BAÇEM'in çem’inin birleşiminden aldı. BAÇEM arazilerinde yetiştirilen bitkilerden doğru zamanda hasat edilerek uygun koşullarda kurutulmuş bitki özlerinden elde edilen SAMBUÇEM, BAÇEM’in satış mağazaları ve web sitesi üzerinden satışa sunuldu. 

Kara Mürver Meyvesi (Sambuci nigrae fructus) Ekinezya Kök, Herba ve Çiçek (Echinaceae purpureae radix cum herva cum flos) Ekstreleri İçeren Bitkisel İçecek

Şurup içereğinde yer alan karamürver meyvesi ve ekinezya kökü, çiçeği, herba aksamı BAÇEM arazilerinde yetiştirilen bitkilerden doğru zamanda hasat edilip uygun koşullarda kurutulmuştur.

 Ekstraksyon Bezmialem Üniversitesi Fitoterapi Merkezi ile işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir.

SAMBUÇEM NASIL KULLANILIR :
4-7 Yaş : Sabah ve akşam 5ml.
7-14 Yaş : Sabah ve akşam 10ml.
14 Yaş Üstündekiler ve yetişkinler için: Günde 3 defa 15ml. alınması gerekmektedir.

Konsantre bir ürün olduğundan dozaj ölçeği bir bardak su ile sulandırılarak da kullanılabilir. 
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.