Hububat İhracatı 7 Kat Artarak 93 Milyon Dolara Ulaştı: Sektör Rekor Kırdı, 19 Firma Ödüllendirildi!

Hububat İhracatı 7 Kat Artarak 93 Milyon Dolara Ulaştı: Sektör Rekor Kırdı, 19 Firma Ödüllendirildi!
Hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü 2023'te 12,3 milyar dolarlık ihracat rekoru kırdı. Sektördeki ihracatın yıldızları Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (EHBYİB) tarafından düzenlenen törende ödüllendirildi.
Hububat İhracatı 7 Kat Artarak 93 Milyon Dolara Ulaştı: Sektör Rekor Kırdı, 19 Firma Ödüllendirildi!

Hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü, 2023 yılında Türkiye gıda ürünlerinin ihracatında yüzde 48'lik pay sahibi olarak öne çıktı. Sektör, 2022'ye göre ihracatını yüzde 68 artırarak 1 milyar 68 milyon dolarlık rekor bir rakama ulaştı.

haber arası detay

Sektörde Rekor Üstüne Rekor: Küspeler ve Hayvansal Yemler İhracatı Yüzde 32, Çikolatalı Şekercilik Ürünleri İhracatı ise Yüzde 74 Artış Gösterdi!

Hububat bakliyat yağlı tohumlar sektöründe rekorlar kırılıyor. Küspeler ve Hayvansal Yemler sektöründe yüzde 32, çikolatalı şekercilik ürünlerinde ise yüzde 74 artış gözlemleniyor. Hububattan mamul ürünlerde de yüzde 38 artış ile 50 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti.

Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Sektörü Rekorları Kırdı: 12,3 Milyar Dolarlık İhracat, 19 Firma Ödüllendirildi
Türkiye'nin gıda ürünleri ihracatının yüzde 48'ini gerçekleştiren hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü, 2023'ü 12,3 milyar dolarlık ihracat rekoruyla geride bıraktı. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (EHBYİB) tarafından düzenlenen 2023 yılı mali genel kurul toplantısı ve "İhracatın Yıldızları Ödül Töreni"nde sektörün yıldız firmaları ödüllendirildi.

Ödül töreninde Bitkisel Yağlar, Yağlı Tohumlar ve Baharatlar, Değirmencilik Ürünleri, Şekercilik Mamulleri, Küspeler ve Hayvansal Yemler ve Hububat & Hububattan Mamuller olmak üzere 6 kategoride 18 firma ödül alırken, özel ödül ile ödül sayısı 19'a ulaştı.

Sektörde Rekor Üzerine Rekor:

EHBYİB Başkanı Muhammet Öztürk, yaptığı açıklamada, "2023 yılında Türkiye genelinde hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü 12,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, Ege hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü olarak 1 milyar 68 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2022 yılında yüzde 47'lik artışla eriştiğimiz 1 milyar dolar seviyesinde yerimizi sağlamlaştırarak 2023 yılında üstüne 68 milyon dolar eklemiş bulunuyoruz" dedi.

Öztürk, sektördeki ihracatın önemli bir kısmını bitkisel yağ ihracatçılarının gerçekleştirdiğini belirterek, "Birliğimizin geçen yıl yaptığı her 100 dolarlık ihracatın 44 dolarını bitkisel yağ ihracatçılarımız gerçekleştirdi" diye konuştu.

Küspeler ve Hayvansal Yemlerde de Büyüme:

Yüksek bir ivmeyle büyümeye devam eden Küspeler ve Hayvansal Yemler sektörünün bu sene de yüzde 32'lik bir artışla 162 milyon dolarlık hacme ulaştığını belirten Öztürk, hububat ihracatında da rekor yaşandığını ifade etti. Öztürk, "Hububat ihracatımız geçen seneye göre neredeyse 7 kat artarak 2023 yılında 93 milyon dolar gerçekleşti. Yağlı tohumlarda 84 milyon ihracat gerçekleştirdik" dedi.

Son yıllarda dikkat çekici büyüme sağlayan alt gruplardan biri olan çikolatalı şekercilik ürünlerinde ise %74'lük artışla 83 milyon dolarlık ciddi bir ihracat rakamına ulaşıldı. %38'lik artışla 50 milyon dolara ulaşan hububattan mamul ürünler ise bir diğer gelişmekte olan alt sektör olarak kayıtlara geçti.

Türkiye Gıda İhracatçıları (TGİ) Markası Oluşturuldu:

2023/2024 döneminin Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu bünyesindeki altı birlik ile ortak faaliyet ve projeleri uygulamaya geçirdiklerini vurgulayan Öztürk, "Ege, İstanbul, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, Orta Anadolu ve Karadeniz Birlikleri olarak güçlerimizi birleştirerek sektörümüzün tanıtımını ortak faaliyetler bazında daha etkin bir şekilde gerçekleştirme kararı aldık. Bu doğrultuda ortak faaliyetlerimizi gerçekleştireceğimiz çatı platformumuz olarak Türkiye Gıda İhracatçıları -TGİ markasını oluşturduk" dedi.

Fuarlarda Sektör Temsiliyeti:

Türkiye Gıda İhracatçıları markası çatısı altında 7-9 Kasım 2023'te PRIME Dubai, 19-23 Şubat 2024'te Gulfood Dubai Fuarlarına sektör kurulu birliklerince ortak info-stantlı katılım gerçekleştiğini açıklayan Öztürk, milli katılım organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri'nin gerçekleştirdiği Foo

Gıda ihracatının lideri hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü ihracatın yıldızlarını ödüllendirildi

Türkiye’nin gıda ürünleri ihracatının yüzde 48’ini tek başına gerçekleştiren hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü 2023 yılını 12,3 milyar dolarlık ihracat seviyesinde geride bıraktı.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (EHBYİB) 2023 yılı mali genel kurul toplantısı ve “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” gerçekleştirildi.

EHBYİB’nin ödül töreninde; Bitkisel Yağlar, Yağlı Tohumlar ve Baharatlar, Değirmencilik Ürünleri, Şekercilik Mamulleri, Küspeler ve Hayvansal Yemler ve Hububat & Hububattan Mamuller sektörlerinde 6 kategoride 18 firma ödül gururu yaşarken, verilen bir özel ödülle de ödül sayısı 19’a ulaştı.

Hububat bakliyat yağlı tohumlar sektöründe rekor üstüne rekor

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, “Hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü 2023 yılında Türkiye Genelinde 12,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, Ege hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü olarak 2023 yılında 1 milyar 68 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2022 yılında yüzde 47’lik artışla eriştiğimiz 1 milyar dolar seviyesinde yerimizi sağlamlaştırarak 2023 yılında üstüne 68 milyon dolar eklemiş bulunuyoruz. Her bir sektörün ihracata katkısı büyük. Birliğimizin geçen yıl yaptığı her 100 dolarlık ihracatın 44 dolarını bitkisel yağ ihracatçılarımız gerçekleştirdi.” dedi.   

Başkan Öztürk, “Yüksek bir ivmeyle büyümeye devam eden Küspeler ve Hayvansal Yemler sektörümüz bu sene de yüzde 32’lik bir artışla 162 milyon dolarlık hacme ulaştı. Bu sene rekor büyümeyi ise hububat alt sektörümüzde yaşadık, hububat ihracatımız geçen seneye göre neredeyse 7 kat artarak 2023 yılında 93 milyon dolar gerçekleşti. Yağlı tohumlarda 84 milyon ihracat gerçekleştirdik. Son yıllarda dikkat çekici büyüme sağlayan alt gruplarımızdan biri olan çikolatalı şekercilik ürünlerinde ise %74’lük artışla 83 milyon dolarlık ciddi bir ihracat rakamına ulaştık.  %38’lik artışla 50 milyon dolara ulaşan hububattan mamul ürünler ise bir diğer gelişmekte olan alt sektör olarak kayıtlara geçti.” diye konuştu.

Türkiye Gıda İhracatçıları -TGİ markasını oluşturduk 

2023/2024 döneminin Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu bünyesindeki altı 6 Birlik ile ortak faaliyet ve projeleri uygulamaya geçirdikleri bir yıl olduğunu vurgulayan Muhammet Öztürk, “Ege, İstanbul, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, Orta Anadolu ve Karadeniz Birlikleri olarak güçlerimizi birleştirerek sektörümüzün tanıtımını ortak faaliyetler bazında daha etkin bir şekilde gerçekleştirme kararı aldık. Bu doğrultuda ortak faaliyetlerimizi gerçekleştireceğimiz çatı platformumuz olarak Türkiye Gıda İhracatçıları -TGİ markasını oluşturduk. Markanın kurumsallaşma faaliyetlerini yürüttük. Nitekim TGİ markamızın sosyal medya hesapları ve web-sitesi faaliyete geçti ve 3 aylık bültenimizin ilki Ekim-Aralık dönemi için yayınlandı.” diye konuştu.

Başkan Öztürk, “6-9 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Worldfood İstanbul Gıda Fuarının organizasyonunda Sektör Kurulu Birliklerimizle yer aldık. Fuar alanı 2023 yılında bir önceki seneye göre %46 artarak 38 Bin m2’nin üzerine çıktı. 4 gün boyunca 161 ülkeden toplam 64.146 ziyaretçi ve 38 ülkeden 1.117 katılımcı firma fuarda yer aldı. Amacımız Worldfood İstanbul fuarını her sene daha da büyütmek ve ziyaretçi sayısını ve çeşidini arttırmak. Böylelikle alıcıyı ülkemize getirerek ihracatçılarımızın müşteriye ulaşmasını kolaylaştırmak ve ülkemizin ve sektörümüzün gıda alanında konumunu güçlendirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Dubai, Japonya, Singapur, ABD, Rusya, Fransa gündemde

Türkiye Gıda İhracatçıları markası çatısı altında 7-9 Kasım 2023’te PRIME Dubai, 19-23 Şubat 2024’te Gulfood Dubai Fuarlarına Sektör Kurulu Birliklerince ortak info-stantlı katılım gerçekleştirdiklerini açıklayan Öztürk sözlerine şöyle devam etti:

“Milli katılım organizasyonunu Ege İhracatçı Birlikleri’nin gerçekleştirdiği Foodex Japonya Fuarına ise 5-8 Mart 2024 tarihlerinde Birliğimiz organizasyonunda ve TGİ çatısı altında katılım sağladık. Singapur FHA Gıda ve İçecek Fuarına katılım sağladık. Haziran ayında milli katılımını Ege İhracatçı Birliklerinin düzenlediği Summer Fancy Food Show Fuarına TGİ çatısı altında info-stantlı katılım sağlayarak ABD pazarında sektörümüzü temsil edeceğiz. Eylül ve Ekim dönemlerinde ise Worldfood Moskova ve SIAL Paris fuarları bizi bekliyor olacak. Üye firmalarımızın ihracatını artırmak, büyümelerini sağlamak amacıyla Birlik imkanlarını devlet destekli bir proje olan Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi yani UR-GE projemizi hayata geçirdik.”

Muhammet Öztürk, “Bu yıl Birliğimizin alt sektör ihracat sıralamasında 2. sırada yer alan küspeler ve hayvansal yemler sektörümüzü daha yakında tanıma fırsatı bulduk. Sektörde faaliyet gösteren firmalarımızı ziyaret ettik, sektörü tanımaya çalıştık. Eylül ayı sonunda İzmir’de gerçekleştirilen Petİzmir evcil hayvan fuarını Yönetim Kurulumuzla ziyaret ederek fuar açılışını gerçekleştirdik. Fuara katılım sağlayan üyelerimizin stantlarını ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldık, sorunlarını dinledik. Önümüzdeki dönemde de sektördeki gelişmeleri sıkı takip etmeye devam edeceğiz. Yıl boyu gerek tesislerinde gerekse fuarlardaki stantlarında üye firmalarımızı ziyaret ettik. 2023-2024 faaliyet döneminde 40’a yakın üye firmamızı ziyaret etmiş olduk.” dedi.

ÖDÜL ALAN FİRMALAR

ŞEKERCİLİK MAMULLERİ       

1          FERRERO TÜRKİYE ÇİKOLATA VE TARIM ÜRÜNLERİ SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş.

            2          GLOBAL BRANDS UNION GIDA İNŞAAT TURİZM SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

            3          BOZTOPRAK GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

YAĞLI TOHUMLAR VE BAHARATLAR         

            1          SYNGENTA TARIM SAN.VE TİC.A.Ş

            2          YUMURTACILAR ZAHİRECİLİK TARIM ÜRÜNLERİ İNŞAAT VE MÜTEAHHİTLİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

            3          ARI SUSAM SANAYİ  VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

DEĞİRMENCİLİK ÜRÜNLERİ   

            1          YÜKSEL TEZCAN GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

            2          ÇİÇEK YAĞ HAS UN VE YEM FABRİKALARI ANONİM ŞİRKETİ

            3          TEKNİK TARIM ÜRÜNLERİ İTH.İHR. SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ

BİTKİSEL YAĞLAR          

            1          ABALIOĞLU YAĞ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

            2          YONCA GIDA SANAYİ İŞLETMELERİ İÇ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

            3          KÜÇÜKBAY YAĞ VE DETERJAN SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

HUBUBAT & HUBUBATTAN  MAMUL ÜRÜNLER  

            1          KASARA İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

            2          POLEN TOHUMCULUK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

            3          SYNGENTA TARIM SAN.VE TİC.A.Ş

KÜSPELER VE HAYVANSAL YEMLER

                        1          LİDER PETFOOD YEM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

            2          ÇAĞATAY EVCİL HAYVAN MAMALARI VE YEM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

            3          DFC PET İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

ÖZEL ÖDÜL            

NORMFEED SU ÜRÜNLERİ YEM SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Yorum Yaz