Kadınlar Yerel Yönetimlerden Ne Bekliyor? - İzmir Kadınlar Kongresi’nden İzlenimler

Kadınlar Yerel Yönetimlerden Ne Bekliyor? - İzmir Kadınlar Kongresi’nden İzlenimler
İzmir Kadınlar Kongresi’nde düzenlenen panelde, kadın siyasetçiler kadınların yerel yönetimlerden beklentilerini ve karar alma mekanizmalarında daha etkin olmanın yollarını tartıştı.
Kadınlar Yerel Yönetimlerden Ne Bekliyor? - İzmir Kadınlar Kongresi’nden İzlenimler

 “3. İzmir Kadınlar Kongresi: Kadınların Siyasetteki Yeri ve Önemi” Spot: İzmir’de düzenlenen 3. Kadınlar Kongresi, kadınların siyasetteki yerini ve önemini vurguladı. Kongrede, kadın siyasetçiler karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almanın önemini dile getirdiler.

haber arası detay

“Kadınların Siyasetteki Gücü: 3. İzmir Kadınlar Kongresi’nde Neler Yaşandı?” Spot: 3. İzmir Kadınlar Kongresi, kadınların siyasetteki gücünü ve karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almanın gerekliliğini vurgulayan bir dizi panel ve konuşmayla sona erdi.

İzmir Kadınlar Kongresi, 1-2 Şubat 2024 tarihlerinde, Folkart ana sponsorluğunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle gerçekleştirildi.

Kongrenin son bölümünde, kadın siyasetçiler, kadınların karar alma mekanizmalarında yer alması gerektiğini ve siyasette kadın sayısının artması için mücadele etmekten başka şansları olmadığını vurguladılar.
“Kadınlar Yerel Yönetimlerden Ne Bekliyor?” paneline, Kader Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, Deva Partisi Menderes Belediye Başkan Adayı Gülhan Akyol, Ak Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı ve CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Emine Helil İnay Kınay katıldı.
Panelde, kadın siyasetçiler, kadınların siyasette nasıl ve nerede olacağına erkek siyasetinin karar verdiğini, kadınların beklentilerini yüksek tutması ve istemesi gerektiğini, kadınların birbirlerine destek olması ve teşvik etmesi gerektiğini, kadınların daha yaşanabilir bir dünya için erkeklerle birlikte karar vermesi ve çalışması gerektiğini dile getirdiler.
Yazar Ahmet Şerif İzgören de, kongre kapsamında, “Biz Bu Ülkeyi Nasıl Kazandık” adlı bir sunum yaptı. İzgören, Kurtuluş Savaşı’nı asıl kazananların cephe gerisinde büyük emek veren kadınlar olduğunu, bu ülkenin geleceği için herkesin yapacağı çok işin olduğunu, kurduğu Kara Oklar Ekolojik Hayat Çiftliği tecrübesini ve çiftliğinde kadın ve erkek çalışanlara eşit yevmiye verdiğini anlattı.
“Cumhuriyet’in 2. Yüzyılında Kadın- Erkek Eşitliğinde Neredeyiz?” panelinde ise, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında kadın erkek eşitliği konusu ele alındı. İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, kadın-erkek eşitliği için öncelikle zihniyet değişimi gerektiğini söyledi.

BASİFED tarafından Folkart ana sponsorluğunda İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapılan 3. İzmir Kadınlar Kongresi’nin son bölümünde kadın siyasetçiler yer aldı. Kadınların karar alma mekanizmalarında yer alması gerektiğini ifade eden kadın siyasetçiler, siyasette kadınların sayısının çok az olduğunu, artması için de daha çok mücadele etmekten başka şansları olmadığını vurguladılar.

Gazeteci Banu Şen’in moderatörlüğünde yapılan “Kadınlar Yerel Yönetimlerden Ne Bekliyor?”  paneline Kader Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, Deva Partisi Menderes Belediye Başkan Adayı Gülhan Akyol, Ak Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı ve CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Emine Helil İnay Kınay katıldı

Karaoğlu: “Daha yaşanabilir dünya için daha fazla kadın olmalı”

Panelde KADER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, bu ülkenin yarısının kadınlardan oluştuğunu ancak karar alma mekanizmalarının yarısında yer alamadıklarını söyledi. Kadının karar alma mekanizmalarında daha çok yer alması için mücadele ettiklerini vurgulayan Karaoğlu, “1300 belediye başkanı içinde 23 kadın belediye başkanı var şu anda. Halen görev yapan 119 kadın milletvekiline teşekkür ediyoruz. Bu dünyanın daha yaşanabilir olması için erkeklerle birlikte karar verip, çalışmalıyız. Daha yaşanabilir bir dünyayı birlikte yaşayabilmek için de daha fazla kadın olmalıyız” dedi.

Kınay: ““Yurttaş olarak her alanda olmak istiyoruz”

CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Emine Helil İnay Kınay ise emeği olan, değeri olan, yükü en çok çeken kadınların karar alma noktasında yeteri kadar yer alamadıklarını söyledi. Bugüne kadar kadınların verdiği mücadeleler sonucunda belediye başkan adayı olduklarını dile getiren Kınay, “Kadınların siyasette nasıl ve nerede olacağına ne yazık ki erkek siyaseti belirliyor. Biz bunu istemiyoruz. Birilerinin bizi korumasını değil, birilerinin kızı yada eşi olarak değil. Cumhuriyetin Atatürk’ün imkanlarından yararlanarak eğitim almış ve meslek sahibi olmuş bir yurttaşlar olarak hayatın her alanında olmamız gerekiyor” diye konuştu . 

Çankırı: “Kadınlar birbirini teşvik etmeli”

Ak Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı da kadınlar olarak birbirimizi her alanda daha çok teşvik etmeleri gerektiğini söyledi. Kadınlar olarak birbirimizle yarışmak yerine destek olunması gerektiğinin altını çizen Çankırı, “Ben İzmir’i çok seviyorum. Bu şehir için dertleniyoruz. Şimdi hizmet etmek için sahadayız. Bu çalışmaları kadınlar olarak daha güzel yapacağız. Burada farkımızı ortaya  koyacağız” dedi.

Akyol: “Kadınlar istemesini bilmeli”

Deva Partisi Menderes Belediye Başkan Adayı Gülhan Akyol ise her bölgede kadınların farklı sorunları olduğuna işaret etti. Çiftçi ailelerinde kadınların daha yönlendirici olduğunu dile getiren Akyol, buna rağmen kendi sözlerinin dinlenmediğini belirttiklerini kaydetti. Akyol, “Ne kadar etkin olursak, küçük kızlara ne kadar rol model olursak o kadar fayda sağlarız. Bu konuda vazgeçmemiz gerekiyor. Kadınlar beklentilerini yüksek tutmalı, ve istemesini bilmeli” dedi.

İzgören: “Kurtuluş savaşını kadınlar kazandı”

Yazar Ahmet Şerif İzgören de Kongre kapsamında “Biz Bu Ülkeyi Nasıl Kazandık” adlı bir sunum yaptı. Kurtuluş savaşını asıl kazananların cephe gerisinde büyük emek veren kadınlar olduğunu ifade eden İzgören, bu ülkenin geleceği için herkesin yapacağı çok işin olduğunu söyledi. Kurduğu Kara Oklar Ekolojik Hayat Çiftliği tecrübesini katılımcılarla paylaşan İzgören, “Bu çiftlik başarı olmaz dendi ama biz en iyi organik tarım çiftliği ödülünü aldık. Burada çocuklara eğitimler veriyoruz. Çiftliğimizde kadın ve erkek çalışanlar aynı yevmiyeyi alıyor.  Vatan kahvede, sosyal medyada sevilmiyor. Okulda, tarlada, fabrikada seviliyor, Tanımadığınız bir çocuğa kitap uzatmanız, yada birlikte ağaç dikmeniz çok daha değerli” diye konuştu.

Soyer: “Kendinizi iyi anlattığınızda başarabilirsiniz”

“Cumhuriyet’in 2. Yüzyılında Kadın- Erkek Eşitliğinde Neredeyiz?”  panelinde ise  Cumhuriyetin ikinci yüzyılında kadın erkek eşitliği ele alındı. İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, kadın-erkek eşitliği için öncelikle zihniyet değişimi gerektiğini vurgularken, “Karar mekanizmalarında kadınlar olarak yol aldığımız erkeklerle birlikte yasaları değiştirmek için mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

Kendisinin “erkek egemen yapı” olarak nitelendirilen İzmir Köy-Koop’a başkan seçildiği süreci de örnek gösteren Neptün Soyer, “İki başkan adayı vardı, biri ben. Salondaki 200’den fazla delegenin sadece 3’ü kadın. Buna rağmen seçimi ben kazandım. Kendinizi, yapacağınız işleri doğru anlattığınızda başarabilirsiniz.  Kooperatiflerde tüzüğü biliyoruz, kararları da uyguluyoruz. Bunu başka yerlerde de yaparsak başarabiliriz, yasalar karşısındaki eşitliği de elde edebiliriz” ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu. “Engellerin kaldırılması gerekiyor”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise konuşmasında ağırlıklı olarak kadının örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması ve eşit işe eşit ücret sorununun çözüme kavuşturulması gerektiği üzerinde durdu. Sendikaların karar mekanizmalarında kadınların ağırlığını artırmaya yönelik düzenlemeler yaptıklarını da bildiren Çerkezoğlu, “Hak aramanın, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor” diye konuştu.

Erdem: “Türkiye kadınlarla birlikte kalkınır”

Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem de, Türkiye’yi kadınlarla erkeklerin birlikte kalkındıracağını vurguladı. Kadınların girişimci olarak işlerine aidiyet duygusu ve kararlılıkla sahip çıktıklarını, başarı için büyük azimle mücadele ettiklerini söyleyen Erdem, şöyle konuştu: “Toplumsal dönüşümde kadınların bu özelliklerinden, duygusundan yararlanmak lazım. Girişimcilik ekosistemindeki kadınlar kadın istihdamına da artı değer yaratıyor. Gücümüzü insanlık yararına kullanalım.”

Yorum Yaz