Zirvede İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni Atilla Baysak temsil etti

Zirvede İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni Atilla Baysak temsil etti
Zirvede İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni Atilla Baysak temsil etti

Kısa adı B40 olan ve 55 üye belediyeden oluşan Balkan Şehirleri Ağı’nın “Dirençli Kentler Oluşturmak ve Krizlerle Mücadele” konulu yıllık zirvesi Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yapıldı. 33 Balkan kentinin temsilcilerini bir araya getiren zirveye İstanbul ve İzmir’le birlikte Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne belediyelerinin temsilcileri de katıldı.

haber arası detay

Tiran Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Balkan Şehirleri Ağı zirvesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni Büyükşehir ve Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyesi ve Balkan Masası Sorumlusu Atilla Baysak temsil etti. Baysak, zirvede "Dirençli Kentler Ve Krizlerle Mücadele" konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı ve hedeflediği çalışmaları özetleyen bir konuşma yaptı.

Atilla Baysak, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kardeş kentleri Sarajevo, Üsküp ve Split ile Karşıyaka Belediyesi'nin kardeş kenti Prizren belediye başkanlarıyla bire bir görüşmeler gerçekleştirdi. Baysak’a İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Dış İlişkiler Uzmanı Burak Erdinç eşlik etti.

Atilla Baysak, zirvede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya geldi. Baysak, gazeteci Saadet Erciyas’ın 1994-1999 dönemi Karşıyaka Belediye Başkanı, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’ın yaşam öyküsünü kaleme aldığı imzalı kitabını İmamoğlu’na hediye etti.

B40'ın temeli Balkanlar’daki yerel yönetimlerin bir araya geleceği bir platform kurulmasının bölgedeki yerel demokrasiyi geliştirerek barış ve istikrara katkı sunacağı fikriyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kurucu başkanlığında atıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Balkan Şehirleri Ağı’na Mayıs 2023’te üye oldu.

29 - 30 Kasım 2021 tarihlerinde 23 şehrin katılımıyla gerçekleşen “B40 İstanbul Zirvesi” sonucunda kurulan ve bugün 55 üye şehri bulunan B40’ın dönem başkanlığını bu yıl Atina Belediyesi'nden Tiran Belediyesi devraldı. B40 Balkan Şehirleri Ağı’nın dördüncü zirvesinin 2025 yılının Ocak ayında, Bosna Hersek'in başkenti Sarajevo'da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Ekrem İmamoğlu (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı)
Antonia Eremut Erceg (Split Belediyesi Proje Geliştirme Daire Başkanı)
Aleksandar Trajanovski (Üsküp Belediye Başkan Yardımcısı)
Erion Veliaj (Tiran Belediye Başkanı)
Benjamina Karić (Sarajevo Belediye Başkanı)
Shaqir Totaj (Prizren Belediye Başkanı)
 

Yorum Yaz